X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
 
سبک زندگی اسلامی
فرهنگ سازی در خصوص سبک زندگی متناسب با هنجارها ، ارزشها و فرهنگ ملت مسلمان ایران آروزی ماست
صفحه نخست         منشور سبک زندگی          اینفوگرافی               ارتباط با ما               نسخه موبایل

 

تلاش شما برای تحقق نیازها ، خواسته ، چگونگی گذران فراغت، انتخاب کالای مصرفی، انتخاب علائق و نظایر آن که صورت می گیرد. به عنوان سبک زندگی تعریف می شود  . در گذشته های دور و در جوامع مختلف قبل ازاینکه رسانه های جمعی در جامعه حضور  داشته باشند ، سنت ها و هنجارهای قومی و قبیله ای تعیین کنندۀ ابعاد سبک زندگی بودند. یعنی تمام مسائل تابع سنت ها بود.در چنین فضایی، سبک زندگی از یکنواختی و ثبات زیادی برخوردار بود. تغییرات سبک زندگی به کندی صورت می گرفت زیرا تعاملات اجتماعی در یک محدوده جغرافیایی مشخص بود.در چنین شرایط ارزش ها و علائق فردی از طریق ساختارهای قومی و خانوادگی به طور مداوم بازتولید و آموزش داده می شد وبه نسل های بعدی منتقل می گردید ، هیچ تغییری در آنها ایجاد نمیشد .

در شرایط امروزی و با حضور گسترده رسانه ها در جوامع مختلف ،  بدون شک نهادینه کردن سبک زندگی اسلامی به صورت فراگیر یک شبه امکان پذیر نیست . بلکه  یک کار طولانی مدت است. اما وجود رسانه ای که از اقبال عمومی برخوردار باشد ، می تواند بر الگوهای ذهنی و مردم و درنهایت سبک زندگی تاثیر بگذارد  . قطعا ما را در رسیدن به اهداف کمک خواهد کرد . 

مطالعات انجام شده بیانگر آن است که در حال حاضر بالغ بر 75 درصد مردم تلویزیون نگاه می‌کنند و در معرض پیامهای تلویزیونی قرار دارند . بنابراین وقتی این رسانه تا این اندازه در بین عموم مردم نفوذ دارد .مناسبترین ابزار برای تحقق سبک زندگی اسلامی بشمار می رود .
 دلایل دیگر تاثیر گذاری تلویزیون در میان مردم شامل:
- در بین رسانه‌های موجود به علت جذابیت‌های بصری تلویزیون بیشترین طرفدار را دارد‌ .
-  تلویزیون مهم‌ترین رسانه‌ای است  که در همه خانه‌های ایرانی حضور دارد و جزء لاینفک خانواده‌های ایرانی شناخته می‌شود .
-  تلویزیون بطور همزمان هم حضور دارد و هم نفوذ دارد. زیرا استفاده از این جعبه جادویی هیچگونه سواد رسانه‌ای نیاز ندارد و همین که آنرا روشن کنند انتقال پیام صورت می‌گیرد.
- تلویزیون به دلیل جذابیت های تصویری و قدرت داستان گویی بالا بر بعد احساس انسان تاثیر بیشتری دارد. در نتیجه تاثیر آن بر فرد بیشتر و بتدریج عمیق تر است.
- در حال حاضر تلویزیون مرجع تمام اخبار و اطلاعات شناخته می شود. موضوعات را برای مخاطب ساده و عینی تر می سازد.
بنابراین در حوزه سبک زندگی و ارائه الگو به دلیل جذابیت های زیاد ، تلویزیون در جایگاه برتری قرار دارد . رسانه‌ای مانند تلویزیون روی همه اقشار جامعه تاثیرگذاراست  و همانطور که برای همه گروه‌های سنی یک پیام تولید می‌کند، بازخورد یکسانی هم از آنها می‌گیرد. مثلا از یک کودک 2 ساله تا پیرمرد 80 ساله از دیدن یک سریال لذت می‌برند و سعی می‌کنند که با تماشای آن سرگرم شوند و این قدرت تلویزیون را افزایش می‌دهد. برهمین اساس تلویزیون از جایگاه بسیار حساس وبالایی در تحقق سبک زندگی اسلامی برخوردار می باشد . امید است مدیران ، سیاست گذاران ، دست اندرکاران و برنامه سازان با توجه به اهمیت این جایگاه در تحقق رسالت خود واحیای سبک زندگی اسلامی بیش از پیش کوشا باشند 
   
     
  • عکس
  • عکس